PageLines- omnie.png

 

Witam wszystkich na stronie katalogującej moje żuławskie prace ceramiczne.

Przygodę z ceramiką zaczęłam w 2010 r. w Pracowni działającej przy Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Lubię pracę na kole garncarskim oraz tworzenie małych form rzeźbiarskich. Wiedzy na ten temat poszukiwałam w Pracowni Garncarskiej Moniki Wieczorkowskiej oraz na zajęciach prowadzonych przez rzeźbiarkę Grażynę Tomaszewską – Sobko w Galerii Miejskiej im. Guntera Grassa w Gdańsku. Obecnie większość prac tworzę w domu, w Gdańsku oraz oczywiście na Żuławach. Cyklicznie uczestniczę również w plenerach artystycznych, organizowanych m.in. w Kadynach. Moim najważniejszym nauczycielem i mistrzem jest niemiecka ceramiczka Sabine Moshammer – wybitny artysta i niewyczerpane źródło wiedzy o zagadkach ceramiki. Systematycznie odwiedzam jej pracownię w Niemczech, z każdego wyjazdu przywożąc cenne nowe umiejętności, zapał do dalszych działań i rozwoju. W 2014 r. moja praca została doceniona na XV Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym CERAMIONY, gdzie zdobyłam I nagrodę w kategorii osób dorosłych.

Prowadzę warsztaty tworzenia kafli ceramicznych w oparciu o historyczne wzory kafli z Delft, które od 2015 r. dzięki uprzejmości pana Marka Opitza, systematycznie obywać się będą w żuławskim domu podcieniowym na Cyganku. Cieszy mnie bardzo fakt, że mój pomysł i potrzeba wskrzeszenia tradycji ceramicznych na Żuławach został doceniony, a dom podcieniowy na Cyganku, gdzie obecnie wystawiam swoje prace, już latem 2015 r. ma stać się dla mnie stałym domem pracy twórczej. Czekam na to z radością. Pracownia Ceramiki Żuławskiej będzie się mieścić w zabytkowym podcieniu domu, co – jestem pewna – dostarczy mi wielu inspiracji i pomysłów do tworzenia kolejnych żuławskich naczyń i przedmiotów.

W tworzonych pracach staram się oddać własne fascynacje związane z konserwacją zabytków i etnografią, w tym odchodzącą, materialną kulturą Żuław. Wykonuję drobne przedmioty użytkowe, będące impresją na temat przeszłości, przemijania i przyrody. Wzory lub detale którymi ozdabiam ceramikę, odnajduję na żuławskich meblach i delfickich kaflach.

Moim autorskim projektem są ceramiczne kolaże, w których wykorzystuję potłuczone porcelanowe figurki lub inne ułomne obiekty. Są one próbą odnowy zapomnianych, a wciąż pięknych przedmiotów, którym pomagam w wędrówce przez czas i ku szczęściu. Fragmenty dawnych przedmiotów wkomponowane w nową formę i materiał, zyskują nową funkcję i współczesny sens. Całość kolaży składa się na serię zatytułowaną Odnowa. Moimi ulubionymi pracami z tej serii są ogródki – gliniane kiełkownice.

Staramy się dziś odnaleźć tożsamość Żuław w okruchach przeszłości i „skleić” ją z wielu różnych historii i tradycji. Prace z serii Odnowa oddają dzisiejszy klimat tego regionu, na którym wciąż tak silnie waży historia. Pierwsze kolaże, które wykonałam, powstały z obiektów, które odnalazłam na Żuławach. Chciałabym, aby takich prac mogło być jak najwięcej.

Wracam na Żuławy tak często jak mogę. Zanurzone w przeszłości drewniane domy, zagubione cmentarze, puste drogi i rozlana na wielkich połaciach przyroda pozwalają mi oddychać i poczuć się wolnym, a jednocześnie skłaniają do głębszej refleksji dlaczego jesteśmy tu i teraz. Praca z gliną jest dla mnie z kolei kontaktem z najbliższym nam żywiołem, Ziemią. Dzięki niemu zbliżam się do natury, wewnętrznej harmonii oraz swojej dziecięcej beztroski i swobody tworzenia.

Maja Pietrasik